SIBIŘSKÝ MODŘÍN – terasová dřevina

Žádné komentáře Novinky

Dřevěné terasy jsou krásné. Svou přirozeností a svým nádechem přírody. Dřevěné terasy obsahují energii, která odráží vliv klimatu a přírodních podmínek původní domoviny. Ze dvou druhů modřínu, které jsou dostupné na našem trhu, je to právě Sibiřský modřín, který vydrží ve „skvělé formě“ déle. Naopak Evropský modřín má odolnost proti klimatickým podmínkám menší. Právě oblast původu dřeviny je velkou měrou rozhodující pro kvalitu a trvanlivost.

Nadmořská výška 500 – 3 700 m, severské oblasti Ruska přes Sibiř, Mongolsko až k pohoří Altaj v severní Číně. To jsou oblasti, kde v biomu jehličnatých horských lesů roste Larix sibirica neboli Sibiřský modřín.

1

Většinou se vyskytuje v monokulturních porostech, někde i ve společenstvu se smrkem břízami a topoly. Od roku 1806 je uměle vysazován na omezeném území také v Kanadě a v USA.

„Nehostinné“ podmínky růstu

Náročné klimatické podmínky, velké výkyvy teplot a dlouhá období nízkých teplot vedou k pomalému nárůstu hmoty a vzniku vlastností, které Sibiřský modřín předurčují pro venkovní využití. Jednoduše řečeno, se Sibiřským modřínem se život „nemazlí“. Díky tomu však patří k nejcennějšímu jehličnatému dřevu.

„Uhrančivé“ vlastnosti

Sibiřský modřín je pěstován hlavně pro dřevo a z kůry se získává tanin, který má využití v lékařství a chemickém průmyslu.

Pro Sibiřský modřín je typický vysoký obsah pryskyřice, díky níž je velmi odolný proti trouchnivění, plísním a hmyzu. Sloupy, trámy, železniční pražce, důlní podpory. To je ideální využití pro Sibiřský modřín. Známé je využití jako povrch na světových velodromech, jako např. velodrom v Manchesteru a v Moskvě.

2

Sibiřský modřín – „nejen“ terasové prkno

Nás zákazníky zajímá konečný produkt a tím je terasové prkno. Milovníci dřevěných teras ocení na pohled méně viditelných suků a hladší a jemnější opracování dřeva, což je příjemné pro chůzi naboso.

3

Výřez z celého kmene má však za sebou několikaletou historii. Je svědkem přechodů vegetačních období, života místních ptáků, zvířat a živočichů.

4

Podívejme se proto na Larix sibirica do míst, kde roste. Je dobré se hodně nadechnout. Larix sibirica vám dech určitě zastaví.

5

Larix sibirica , Horní Altaj, Horní – Šavlínskoje jezero

6

Larix sibirica , Národní park Gorkhi – Terelj, Mongolsko.

7

Larix sibirica , Národní park Gorkhi – Terelj, Mongolsko.

8

Larix sibirica , Khövsgöl aimag, Mongolsko

9

Larix sibirica , Národní park Gorkhi – Terelj, Mongolsko.

10

Larix sibirica , Svahy Ikh Uul, Mongolsko

11

Larix sibirica, Oblast Tjumen, stromy tajgy, Ural, Rusko

Nově v terasovém centru PROFI – TERASY

V našem terasovém centru si můžete nově objednat realizaci terasy i ze Sibiřského modřínu. Sibiřský modřín dodáváme od profesionálních dodavatelů v kvalitě A/B nebo v kvalitě VEH TOP. Na venkovní terasy doporučujeme pouze Sibiřský modřín pro jeho “spolehlivé “ vlastnosti. Pro Sibiřský modřín bez údržby terasovým olejem je po čase typická krásná stříbrně šedá patina.

Foto: wikipedie